Okucie

Okucie UR i R

autoPilot Concept

autoPilot Concept to znane od lat okucie uchylno-rozwierane. System ten stwarza wiele możliwości konfiguracji w zależności od potrzeb odbiorcy. Jego pojawienie się na rynku zapoczątkowało nową erę w branży okuciowej. Dziś to już klasyka. Ale klasyczna koncepcja wciąż jest w cenie, stąd nazwa – autoPilot Concept. Dobry sprawdzony system zadowala nawet bardzo wymagających klientów.

Okucie autoPilot Concept przeznaczone jest do okien i drzwi balkonowych drewnianych, z PCW oraz aluminium, jedno- i wieloskrzydłowych, ze słupkiem stałym i ruchomym. Sprawdza się nie tylko w oknach prostokątnych, ale i specjalnych konstrukcjach okien trapezowych, łukowych i przesuwnych.

O tym, jakie funkcje będą miały okna, decyduje mechanizm, którego nie widać – okucie, ukryte pomiędzy skrzydłem a ramą okna. Każde nowoczesne okucie pozwala na otwieranie, uchylanie i zamykanie skrzydła. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są jeszcze inne, bardziej praktyczne sposoby wietrzenia.

Rozszczelnienie okna, fachowo nazywane mikrowentylacją, uzyskujemy dzięki specjalnym elementom okucia, zamontowanym na skrzydle i na ramie. Okna bardzo często wyposażone są w tę funkcję, ale zdarza się, że mieszkańcy o niej zwyczajnie nie wiedzą. Jak się przekonać, że okna można rozszczelnić? Wystarczy przekręcić klamkę o 45° w górę od pozycji poziomej i pociągnąć górną krawędź skrzydła do siebie. W oknie z mikrowentylacją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka (około 3 mm) szczelina, przez którą zacznie napływać powietrze z zewnątrz. Skrzydło pozostanie w tej pozycji dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu. Trzeba jednak pamiętać, że rozszczelnione okno nie jest bezpiecznie zaryglowane. Przed wyjściem z domu lepiej więc okna zamknąć – zwłaszcza, gdy są one łatwo dostępne z zewnątrz, np. usytuowane na parterze.